Základné informácie

Útulňa LIMBA je objekt s hospodárom slúžiaci pre turistickú verejnosť na prenocovanie a načerpanie nových síl pri potulkách Veľkou Fatrou.

Otvorené

nonstop

Kapacita

13 lôžok na matracoch na poschodí s vlastným spacákom.

Nocľah je potrebné dopredu rezervovať, najlepšie telefonicky.

Cena nocľahu

Snažíme sa fungovať z dobrovoľných príspevkov.

Odporúčaná cena je 7€. človekonoc.

Kontakt

0918 659 688

Vybavenie

Pri chate je prameň a jazierko. My vodu pijeme! Teplo zabezpečuje piecka na drevo. K dispozícii je latrína a elektrické osvetlenie.

Liptovský hrebeň Veľkej Fatry je obľúbeným a hojne navštevovaným miestom našich hôr. Už niekoľko rokov ponúka pri plánovaní viacdňového putovania útulňu, ktorá rieši nocľah a do istej miery aj stravu nepretržite počas celého roka. Názov dostala podľa vzácnej borovice limbovej, ktorá tu rastie a chráni chatu pred rakytovskými lavínami.

Poloha

Pôvodne poľovnícka chata, ktorá prešla za posledné obdobie veľkou rekonštrukciou, sa nachádza na juhovýchodnom svahu Rakytova (1567 m), tretieho najvyššieho vrchu Veľkej Fatry. Leží vo výške 1195 m priamo na žltej turistickej značke na trase, ktorá začína pri bývalej horárni Teplô (zastávka SAD na trase Liptovská Osada – Liptovské Revúce), pokračuje Teplou dolinou prielomom Teplého potoka a po cca 1,5 hodine chôdze prichádza k Limbe. Sledujúc žltú značku, traverzujúc Rakytov sa po ďalších 35 minútach dá dostať do Severného Rakytovského sedla, ktoré leží na hrebeni.

Objekt a služby

Limba je drevená chata stavebnicového typu s murovaným základom a pristavenou krytou verandou, slúžiacou ako vstupná hala, „prezuváreň“ do pripravených papúč. Vstupná hala slúži aj na odloženie batohov. Z vstupnej haly sa krátkou chodbičkou vchádza do hlavnej miestnosti, ktorá cez deň slúži ako jedáleň a spoločenská miestnosť. Stojí tu nová liatinová piecka, ktorá bez problémov vykúri celú chatu. Z „obývačky“ sa prechádza do malej kuchynky s barovým pultíkom. Z kuchynky vedie schodisko do podkrovia, hlavnej miestnosti pre oddych a spánok, v ktorej sú na podlahe matrace.

Okolie a „doplnkové služby“

V tesnej blízkosti chaty je malé jazierko, ktoré je estetickým doplnkom lokality. Asi 10 m od chaty ho napája výdatný prameň, ktorý nezamŕza ani v zime. Pod chatou stojí veľký buk a pri ňom novopostavená latrína. Limba sa nachádza na hornom konci lúky. Otvorený priestor smerom na juhovýchod ponúka od chaty výhľad na hlavný nízkotatranský hrebeň (masív Prašivej, Latiborskú hoľu či Ďurkovú). V okolí Rakytova sa nachádzajú významné prírodné rezervácie Skalná Alpa či Čierny kameň.

Záver

Veľkým plusom útulne je celoročná prevádzka, o ktorú sa stará hospodár, resp. chatár. Istotou je, že tu nájdete miesto na nocľah a v prípade potreby nik neostane hladný či smädný. To sú veci, ktoré turistom úplne stačia. Útulňa má navyše svoju jedinečnú, svojskú, neopakovateľnú atmosféru, ktorú zažijete len tu. Ale to už tak na horských chatách býva.

 

Lokalita

Národný park Veľká Fatra

Liptovské Revúce - pod Rakyotovom

Email

info@utulnalimba.sk

Mobil

0918 659 688

Malá, ale príjemná útulňa, kde je stále prítomný chatár. Teplý čaj je samozrejmosť, nájde sa aj niečo pod zub a iné občerstvenie, aj pivko.